1402/12/02
Details - سامانه راهنمای نگارش مقالات تخصصی
logo  
سامانه نگارش مقالات تخصصی مجلات معتبر تحقیقاتی
مجلات معتبر تحقیقاتی
صفحه اصلی مجلات معتبر تحقیقاتی

مجله انجمن زمین شناسی لندن

Journal of Geological Society of London (JGS) 

ضریب تاثیر در سال 2018: 2.683

مقدمه

مجله انجمن زمین شناسی لندن، با نگاهی میان رشته ای، به چاپ مقالات نوآورانه درکلیه حیطه های زمین شناسی می پردازد. علاوه براین، در صورتی که مقاله شما دارای موضوعی محلی است، اما قابل گسترش به سایر نقاط جهان نیز می باشد، می توانید آن را برای این مجله ارسال نمایید.

هر ساله این مجله، پس از بررسی مقالات در طول یک سال، جایزه ای تحت عنوان " JGS Early Career Award'" را به مقالات زمین شناسان جوان تازه کار اهدا می کند. این جایزه در صورتی به آنها اهدا می گردد، که مقالات آنها علاوه بر جدید و مهیج بودن، از نگارش بسیار خوبی نیز برخوردار باشد. در صورتی که علاقمند به دریافت این جایزه هستید باید پس از پذیرش مقاله خود به Production editor اطلاع دهید. دقت داشته باشید که اگر مقاله شما نیاز به اصلاحات بیش از حد داشته باشد، جزء نامزدهای این مسابقه قرار نخواهد گرفت. افرادی که برای این جایزه نامزد می شوند، نباید از زمان دریافت مدرک دکتری آنها بیش از سه سال گذشته باشد. در صورتی که شرکت کننده در این مسابقه دانشجوی دکتری است، استاد راهنما باید طی نامه ای به Production editor اطلاع دهد و در نامه ذکر نماید که دانشجو ، مسئول اصلی پژوهش است.

جایزه این مسابقه دو سال عضویت رایگان در انجمن و چاپ یک مقاله خواهد بود.

این مجله طی ماه های ژانویه ، مارس، می ،جولای ، سپتامبر و نوامبر به چاپ می رسد. روند داوری برای مقالات با اصلاحات کوچک، دو تا سه ماه به طول می انجامد.

 

چاپ تصاویر رنگی در این مجله رایگان است.

مقالاتی که به شکل open access/ golden open access ، به چاپ می رسند، باید مبلغ 1800 تا 3600 پوند را به حساب انجمن واریز نمایند.

 

 

ارسال مقالات

قبل از ارسال مقالات به این نکات توجه نمایید:

·        نام و نام خانوداگی نویسندگان مقاله

·        آدرس پست الکترونیک نویسندگان

·        تعیین نقش هر نویسنده در نگارش مقاله

·        متن مقاله در یکی از قالب های Word, LaTex, RTF ( خطوط مقاله برای شماره گزاری شوند)

·        جدول های باید در قالب XLS,CSV و یا DOCباشند.

·        حجم تصاویر و عکس ها نباید بیشتر از 5 مگابایت در قالب پی دی اف باشد. تصاویر در قالب های TIFF,EPS, JPG نیز پذیرفته می شوند، اما در مرحله بازتولید وضوح خوبی نخواهند داشت.

·        در صورتی که در مقاله خود از تصایر چاپ شده استفاده کرده اید، مجوز بازنشر آن را به شکلی کتبی ارسال نمایید.

·        چکیده کلیه مقالات مرتبط با مقاله ارسالی باید برای این مجله ارسال گردد.

·        متن مقاله باید به شکل جداگانه ارسال شود. می توانید سایر فایل های مربوط به مقاله را در یک فایل به شکل زیپ قرار دهید و برای ما ارسال نمایید. اما متن مقاله باید دارای فایلی مجزا باشد.

·        به هنگام ارسال فایل ها به محدویت حجم فایل ها ( 5 مگابایت) توجه فرمایید. در غیر این صورت سیستم قادر به پردازش کردن فایل های شما نخواهد بود. می توانید جهت تسهیل بارگزاری فایل های خود، آنها را در قالب پی دی اف تهیه کنید. می توانید جهت طی شدن روند داوری تصاویرخود را با وضوح پایین تر و با حجم کمتر ارسال نمایید. پس از پذیرش قطعی مقاله، مجله تصاویر با کیفیت را از شما درخواست خواهد نمود.

·        طول مقالات باید درقالب 14 صفحه تایپ باشد. مقالات هر صفحه حاوی 1000کلمه مورد قابل خواهد بود. این تعداد کلمه شامل عکس ها، تصاویر، جدول ها وعنوان های درون متن مقاله نیز می شود.

·        در صفحه عنوان، یک – چهارم صفحه باید به عنوان مقاله، نام نویسندگان و موسسات تحقیقاتی آنها اختصاص یابد. لطفا شماره گزاری خطوط فراموش نشود.

 

·        کاور لتر: در این نامه به نکات زیر اشاره نمایید:

v    پژوهش شما دارای چه نوآوری در حیطه زمین شناسی است؟

v    تایید اثرات علمی نتایج پژوهش در سطح بین المللی

 

 

 

ساختار مقالات

ساختار مقالات باید به ترتیب زیر باشد:

عنوان مقاله ( باید خلاصه و بیانگر موضوع اصلی مقاله باشد)

چکیده مقاله: در حداکثر 200 کلمه. به طور خلاصه بازگو کننده مهمترین یافته های پژوهش باشد. از قرار دان یا ارجاع دادن به تصاویر در این قسمت خودداری نمایید.

متن مقاله: ارسال در فایلی جداگانه ( در قالب ( DOC compatible, DOCبایستی به عنوان های اصلی و کوچکتر تقسیم شده باشد. ار نوشتن عنوان " " introduction برای مقدمه مقاله خودداری نمایید.

تشکر و قدردانی

حامیان مالی مقاله

پیوست مقاله

فهرست منابع: تعداد مجاز منابع در هر صفحه 54 منبع است. جهت آشنایی با نحوه نگارش فهرست منابع به نمونه مقاله داده شده مراجعه نمایید.

جدول ها

توضیحات تصاویر

تصاویر( درکمتر از 5 مگابایت در فایل های جداگانه ارسال گردند)

می توانید تصاویر، جدول ها و هرگونه اطلاعات جانبی مربوط به مقاله را در قالب یک فایل زیپ برای ما ارسال نمایید.

می توانید با مراجعه به لینک یک نمونه قالب ارائه شده توسط مجله را ملاحظه بفرمایید:

https://www.geolsoc.org.uk/~/media/shared/documents/Publications/Author%20Information/Sample%20text%20file_Nov16.pdf?la=en

 

 

آماده سازی تصاویر

در این قسمت نحوه آماده سازی تصاویر را پس از پذیرش قطعی مقاله بیان می کنیم. جهت طی روند داوری، تصاویر با کیفیت نسبی پذیرش می شوند. پس از پذیرش قطعی مقاله، اندازه تصاویر باید به گونه ای تنظیم شود که اطلاعات درون آنها خوانا و واضح باشند. بنابراین، تصاویر مقاله خود را در اندازه های ایده آل آنها ، یعنی به گونه ای که علاقمند به چاپ آنها هستید ( تک ستون، دو ستون، در نصف صفحه یا (landscape برای ما ارسال کنید. دقت داشته باشید که هر چه تصویر بزرگتر باشد، بهتر است.

توضیحات و یادداشت ها و همچنین اطلاعات مربوط به منبع تصاویر، باید به شکل جداگانه ارسال شوند. از قرار دادن اینگونه اطلاعات درون فایل یا درون تصاویر خودداری نمایید.

همه فایل های مربوط به تصاویر باید با نام نویسنده مقاله،شماره عکس و الحاقیات تصاویر برچسب گزاری ( label) شوند. دقت داشته باشید که عدم رعایت نکات ذکر شده منجربه تعویق روند داوری مقالات خواهد شد.

 

تصاویر چند بخشی

در بسیاری از موارد باید تصاویر چند بخشی، درون یک صفحه قرار بگیرند و هر قسمت از کل تصویر توسط حروف کوچک انگلیسی ( a, b, c,…) نام گزاری شود.

جهت ارائه توضیحات برای چنین تصاویری، ابتدا توضیحات مربوط به کل تصویر را ارائه داهید و سپس به توضیحات تک تک تصاویر بپردازید.

 

قالب های تصاویر

قالبهای تصاویر جهت داوری

تصاویر را در قالب پی دی اف در کمتر از 5 مگا بایت ارسال نمایید.

 

قالب تصاویر پس از پذیرش مقالات

بهترین تصاویر ، حاصل قالب های TIFF, EPS و پی دی اف هستند. اینگونه تصاویر در مرحله بازتولید بسیار با کیفیت خواهند بود. در بسیاری از برنامه های گرافیکی می توانید به راحتی تصاویر خود را در قالب های TIFF یا EPS

ذخیره یا export as'" کنید. با استفاده از Adobe Acrobat نیز می توانید تصاویر را به شکل پی دی اف تبدیل و ذخیره نمایید.

از ارسال تصاویر در قالب های JPEG, GIF, BMP و PNG خودداری نمایید. در صورتی که به قالب های بالا دسترسی ندارید، می توانید تصاویر خود را در قالب های ذکر شده ارسال کنید، اما اینگونه تصاویر در مرحله بازتولید کیفیت خوبی نخواهند داشت و محتوای آنها واضح نخواهد بود.

تصاویر را در قالب برنامه Word قرار ندهید.

 

 

قالب EPS

از آنجایی که قالب های EPS قالب گرافیکی تصاویر وکتور هستند، تصاویر ارسالی در این قالب، بهترین تصاویر خواهند بود. اینگونه تصاویر قابلیت مقیاس گزاری (scalable ) دارند و بسیار روشن و با کیفیت ظاهر خواهند شد.

هرگونه فونت استفاده شده را درون اینگونه تصاویر بگنجانید. تصاویر را کاملا فشرده کنید و هرگونه حاشیه سفید اطراف تصویر را حذف نمایید. از قراردادن هرگونه توضیحات، اطلاعات یا فونت خارج از تصاویر خودداری نمایید.

دقت داشته باشید که قاب اطراف ( (bounding box فایل های EPS به گونه ای باشد که تمام تصویر و اطاعات درون آن را دربربگیرد؛ در غیر این صورت، در مرحله بازتولید تصویر بسیار فشرده و ناخوانا خواهد شد.

یک نسخه بازبینی در قالب PC ( صفحه کامپیوتر) ارسال نمایید تا داوران بتوانند نمونه تصاویر ارسالی شما را برروی صفحه مانیتور ببینند. در این حالت، مقیاس تصویر را به مطلوب ترین شکل تنظیم کنید.

تصاویر سیاه و سفید را در قالب greyscale EPS و تصاویر رنگی را در قالب فایل های RGB EPS ارسال نمایید.

هر تصویر را درون یک فایل جداگانه قرار دهید و از ارسال چند تصویر دریک فایل خودداری کنید.

 

قالب TIFF

قالب TIFF برای تصاویر گرافیکی رستر ) (raster است. با استفاده از این قالب، تصاویرشما به شکل پیکسل ذخیره خواهد شد. در این حالت، هر چه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد، کیفیت تصاویر ارسالی شما بالاتر خواهد بود.

در صورت ارسال تصاویررنگی با استفاده از این قالب، باید میزان درجه وضوح آنها حداقل 300 نقطه در هر اینچ باشد. بدین ترتیب، تصاویر ارسالی در مرحله چاپ کیفیت خوبی خواهند داشت. تصاویر رنگی تهیه شده در این قالب را به شکل RGB ( RGB در پروفایل ICC ) ارسال نمایید.

تصاویر سیاه و سفید، تصاویر حاوی جزئیات خاکستری رنگ ویا متن های کوتاه باید در حداقل 600 نقطه در هر اینچ ارسال گردند.

تصاویر حاوی خطوط ( line figures) در حجم یک بایت ( 1- bit) را در قالب TIFF و با درجه کیفی حداقل 1200 نقطه در هر اینچ ذخیره نمایید.

جهت فشرده سازی فایل های بسیار بزرگ TIFF از الگوریتم LZW استفاده کنید.

هر تصویر باید دارای فایل جداگانه باشد.

 

قالب PDF

این قالب نیز برای تصاویر گرافیکی وکتور استفاده می شود و به طور خودکار درجه وضوح و کیفیت تصاویر را تنظیم می نماید. دقت داشته باشید که در طی روند پردازش تصاویر درپی دی اف، درجه وضوح و کیفیت تصاویر را تغییر ندهید.

 

چگونگی برچسب ها، سایه زدن و قطر خطوط

فونت مورد پذیرش این مجله جهت برچسب زدن ( labelling) فونت های Helvetica و Arial است. برچسب نمودارها و یا نوشته های درون نمودارها ( plots ) باید در اندازه های مناسب باشند. معمولا برای توضیحات مختصر درون تصاویر با حروف معمولی اندازه فونت 9 و برای توضیحات با حروف بزرگ اندازه فونت 6 مناسب است. تصویر زیر نمونه ای از یک نمودار و اندازه حروف در این تصویر است:

 

 

برچسب ها باید با حروف کوچک انگلیسی نوشته شوند. دقت داشه باشید که حرف اول هر عبارت باید با حروف بزرگ انگیسی شروع شود. در صورت نیاز واحدهای اندازه گیری را بگنجانید. کلیه محورها و خطوط درون گراف ها باید دارای برچسب باشند. نقشه ها باید شامل طول (latitude (°N, °S) ) و عرض (longitude (°W, °E) ) و جهت های جغرافیایی، یک پیکان نشان دهنده جهت شمال و یک مقیاس برای متر و یا کیلومترباشند. اندازه فونت مطالب ذکر شده باید در اندازه های گفته شده باشد. بدن ترتیب در مرحله بازتولید، کیفیت اینگونه موارد درون تصاویر حفظ خواهد شد.

برچسب های ریاضی را درست همانند برچسب های استفاده شده درون متن به کارببرید؛ به عنوان مثال، در صورتی که یک علامت درون یک معادله به شکل ایتالیک نوشته شده است، باید در تصاویر نیز به همین شکل قید شود. ضروری است کلیه اطلاعات درون تصاویر اعم از علائم ( مربع ها، مثلث ها ، دایره ها و...) در اندازه های مناسب و واضح طراحی شوند.

عنوان کلی تصاویر باید در توضیحات نیز وجود داشته باشد. این عنوان نباید درون تصویر قرار داده شود. از هرگونه برچسب مشابه استفاده شده در توضیحات، لوگوها، شماره شرکت های طراحی کننده تصاویر و هر گونه اطلاعات اضافی درتصاویر یا توضیحات آنها خودداری نمایید. حروف را پررنگ نکنید. جهت وضوح توضیحات درون تصاویر، در صورتی که حروف تیره هستند، پس زمینه آنها را سفید کنید و در صورتی که حروف و علائم تصاویر شما سفید هستند آنها را روی پس زمینه خاکستری تیره قرار دهید. در صورتی که تصاویر شما دارای خطوط مبدا ( source line) هستند، باید این مطلب را درون توضیحات تصاویر ذکر کنید. علاوه براین، تصاویر جند بخشی باید حتما طبق توضیحات بالا با حروف مجزا شوند. ضروری است نام برچسب ها و شماره گزاری های رون تصاویر چند بخشی در فایل ارسالی مرتبط با آنها گنجانده شود.

 

سایه زدن

از رنگ های ملایم یا ته رنگ ها استفاده نکنید. در صورتی که مجبور به استفاده از آنها هستید باید حداقل 15 درصد و یا حداکثر85 درصد از رنگهای تصاویر به آنها اختصاص یابد. این بدان معناست که نباید بیش از سه سطح از رنگ های ملایم یا ته رنگ ها ( طیف خاکستری) استفاده نمایید. استفاده بیش از حد مجاز از سای ها ورنگ ها، تفاوت رنگها را در چاپ از بین خواهد برد. در صورتی که برای هایلایت کردن مناطق در تصاویر از سایه زدن یا مقیاس ها استفاده می کنید، میزان کنتراست ( contrast) بین سایه ها را تا حدامکان بیشتر کنید و از increment، 25 درصد استفاده نمایید. در غیر این صورت تشخیص تفاوت بین سایه ها مشکل خواهد شد. این کار به شما کمک می کند که از 5 نوع سایه در تصاویر خود برخوردار شوید. این طیف سایه ها عبارتند از:

white, 25% tone, 50% tone, 75% tone and black

برخی مواقع بهتر است که grayscale را برعکس کنید. در این صورت، مناطق وسیع حاوی رنگ خاکستری تیره در کنار مناطق به رنگ مشکی، به رنگ خاکستری روشن نزدیک به سفید تبدیل خواهد شد. در هر حال در مورد استفاده از طیف رنگ خاکستری حساس باشید ودر مورد آن تجدید نظر کنید. توصیه ما این است که به جای استفاده از موارد بالا درمورد سایه زدن یا طیف رنگ خاکستری، برای گراف ها و هیستوگرام ها که نشان دهنده منطق خاص هستند، از cross-hatching استفاده نمایید.

 

 

قطر خط ها

قطر خط ها باید 0.3pt باشد. اندازه خطوط در کمتر از این مقدار، وضوح آنها را از بین خواهد برد. اگرچه این خطوط در پرینت مشخص هستند اما در مرحله بازتولید و چاپ وضوح خود را ازدست خواهند داد. برای خطوط تصاویری همچون نقشه ها ( (plots یا گراف ها ، ضخامت خطوط باید 1pt یا حداکثر 1.5pt باشد.

تصاویر نباید دارای قاب باشند مگر اینکه قاب بندی جزئی از تصویر باشد ( نقشه های دارای grid mark).

 

تصاویر رنگی

چاپ برخط تصاویر رنگی رایگان است، اما چاپ نسخه پستی آنها با دریافت مبلغ معینی انجام می گیرد.

 

استفاده بیش از حد از رنگها باعث می شود که در صورت تبدیل تصاویر رنگی به تصاویر سیاه وسفید تفاوت رنگ ها از بین برود و تشخیص قسمت های سایه – روشن مشکل شود.

 

تصاویر دو برگی ( Foldouts)

نویسندگان می توانند یک تصویر در ابعاد دو صفحه مجله و یا یک صفحه کامل را در مجله داشته باشند. اینگونه تصاویر بزرگتر از اندازه معمول تصاویر ، با دریافت مبلغ معینی به چاپ می رسد.

 

مجوز بازنشر

در صورتی که از تصاویر چاپ شده یا برگرفته شده از منابع دیگر استفاده می کنید باید مجوز دائم بازنشر آن را برای ما طی یک نامه ارسال نمایید. دقت داشته باشید که این مجله مجوزهای موقت را نمی پذیرد.

 

مخفف ها

برخی از مجله ها و کنفرانس های مرتبط با این مجله عبارتند از:

GEEA, Geochemistry: Exploration, Environment, Analysis

PGC, Petroleum Geology Conference series

PYGS, Proceedings of the Yorkshire Geological Society

QJEGH, Quarterly Journal of Engineering Geology and Hydrogeology

 

دستور العمل نگارش مقاله برای جهت نامزد شده برای جایزه مجله

این مطلب حاوی دستورالعمل آماده سازی متن برای نشریات و کتاب های انجمن زمین شناسی لندن است. بنابراین، برای استفاده در کنار " راهنمای نویسندگان" طراحی شده است.


 

ساختار مقاله

مقاله خود را با نرم افزار Word، LaTeX یا نرم افزار دیگری که قابلیت ذخیره فایل در فرمت rft را دارد، آماده کنید. جدول های مقاله را با استفاده از نرم افزار Word، LaTeX، Excel یا نرم افزار دیگری که قابلیت ذخیره در فرمت های rft و csv را دارد، آماده کنید. نامگذاری فایل ها را به گونه ای انجام دهید که به راحتی برای کادر سردبیری قابل بازیابی باشند (به عنوان مثال SmithFig1). نیازی نیست که ساختار مقاله را همانگونه که در چاپ می آید بچینید. علاوه براین، فونت مورد استفاده در مقاله دارای اهمیت نیست. سامانه ثبت مقاله ما توانایی استخراج برخی اطلاعات مقاله را دارد که این امر فرآیند ثبت مقاله را ساده تر می کند.

اطمینان حاصل کنید که صفحه اول مقاله به شکل زیر چیده شود:

·        عنوان کامل

·        عنوان خلاصه شده مقاله (کمتر از چهل کاراکتر) برای استفاده در قسمت بالای صفحات، سمت راست

·        نام نویسندگان. ابتدا حرف اول نام و بعد نام خانوادگی. در صورت تمایل می توانید نام کامل یکی از نویسندگان را بنویسید.

·        نشانی پستی کامل تمام نویسندگان به همراه نشانی پستی سازمانی که کار تحقیقاتی در آن انجام گرفته ( هر نشانی پستی را در یک سطر جداگانه بنویسید)

·        ORCID نویسندگان پس از حرف اول نام (اختیاری)

·        نویسنده مسئول را با قرار دادن ستاره مشخص نمایید.

·        در پایان هر نشانی پستی متن زیر را قرار دهید:

* Correspondence (author@institution.co.uk)

 

خلاصه مقاله: در حالت ایده آل، خلاصه مقاله در صفحه اول مقاله شما خواهد آمد و می باید بین 100 الی 200 کلمه باشد. خلاصه مقاله باید بصورت موجز اطلاعات و نتایج تحقیق را بیان کند، یافته های احتمالی جدید را ارائه دهد و چگونگی مرتبط بودن تحقیق را بیان نماید. ارجاعات را در خلاصه قرار ندهید و سعی کنید که از عبارات is discussed و is described استفاده نکنید. پایان خلاصه مقاله باید مشخص باشد.

کلمات کلیدی: تنها GEEA کلمات کلیدی را به چاپ می رساند. هدف از کلمات کلیدی کمک به فهرست بندی مقالات است.

از حروف بزرگ تنها در ابتدای جملات، برای اسامی خاص و برای مخفف ها استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که بین حرف O و عدد صفر 0 و بین عدد یک 1 و حرف l کوچک در متن و به خصوص در فرمول های شیمایی تمایز وجود داشته باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که بین بتا β یونانی و حرف B آلمانی تمایز وجود داشته باشد.

از عبارات فراگیر و غیرجنسیتی استفاده نمایید: مثلا استفاده از the human race بجای mankind

ارجاع به اشکال و جدول ها می باید به ترتیب عددی باشد. معمولا جدول ها و عددها در نزدیک ترین فاصله نسبت به اولین ارجاع قرار می گیرند. به هر جدول و شکل می باید حداقل یکبار ارجاع داده شود.

به غیر از پانویس های مربوط به جدول ها، سایر پانویس ها معمولا پذیرفته نخواهند شد.

عنوان ها و پاراگراف ها

اولین پاراگراف پس از خلاصه مقاله نباید دارای عنوان باشد. بنابراین از عنوان هایی مانند Introduction و موارد مشابه استفاده نکنید، زیرا خوانندگان بصورت پیش فرض می دانند که این بخش مقدماتی نوشتار است.

تنها سه سطح عنوان وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که از قلمی خاص برای هرکدام استفاده کرده اید. عنوان ها را شماره گذاری نکنید.

املای کلمات و کاربرد آنها

در املای کلمات ترجیحا از املاء انگلیسی ( بریتیش) استفاده شود (به غیر از اسامی چینه شناسی و اسامی کانی ها). به عنوان مثال dyke نه dike و پیشوند palaeo. اطمینان حاصل کنید که از املای صحیح کلمات هم در متن و هم در تصاویر استفاده شده باشد.

منابع مناسب برای املاء کلمات عبارتند از:

The New Shorter Oxford Dictionary

Fowler’s Standard English Usage،

The Oxford Dictionary for Writers and Editors

AGI Glossary (به غیر از املای کلمات به شیوه انگلیسی آمریکایی)

 

استفاده از –ize همواره ترجیح دارد. موارد استثناء عبارتند از:

advertise, advise, apprise (inform), arise, chastise, comprise, compromise, concise, demise, devise, disguise, emprise, enterprise, excise, expertise, franchise, guise, improvise, incise, merchandise, practise, precise, premise, prise (open), reprise, revise, supervise, surmise, surprise, televise, treatise.

از –yse استفاده کنید. به عنوان مثال analyse بجای analyze

بجای geological، petrological و lithological از geologic، petrologic و lithologic استفاده کنید. هر دو فرم نوشتاری stratigraphic و stratigraphical قابل قبول هستند.

Pers.، comm.، etc.، i.e.، e.g.، cf.، v. بصورت ایتالیک (italics) ننویسید.

In situ.، et al.، c..sensu stricto/lato را بصورت ایتالیک (italics) بنویسید.

کلمه data اسم جمع است.

Outcrop اسمی تلقی می شود و شکل فعل آن to crop out است.

کلمه watershed به معنای حدود حوزه آبریز است و نه خود حوزه آبریز (معنای انگلیسی آمریکایی)

کلمه Terrane برای توصیف یک واحد تکتونیکی یا محلی محصور شده توسط گسل استفاده می شود که دارای تاریخچه ای متفاوت از terrane های مجاور خود است و تصور می شود که مسافتی دور را پیموده است. کلمه Terrain برای توصیف منطقه ای استفاده می شود که دارای خصوصیات متمایز ژئومورفولوژیک و زمین شناسی است.

کلماتی مثل fault، complex، orogeny و غیره را هنگامی که بخشی از یک اسم خاص هستند با حرف بزرگ بنویسید.

از صفات بجای اسم ها استفاده نکنید (volcanics بجای volcanic rocks). همچنین اسامی سیستم های چینه شناسی و اسامی دوره ها جزو صفات محسوب می شوند. بنابراین از عبارت the Cambrian System/Period استفاده کنید. کاربرد

the Cambrian پذیرفته نیست.

پسوند –ian را به دوره های lower-paleozoic اضافه نکنید (Caradoc نه Caradocian).

از کلمات soda و potash استفاده نکنید و بجای آنها از کلمات sodium، potassium، sodic، potassic، Na یا K استفاده کنید.

از کلمه relict بجای relic استفاده کنید.

در ژئوشیمی ایزوتوپ ها از ممیز برای کسرها استفاده کنید (Rb/Sr) و از خط فاصله برای روش های تاریخ نگاری (K-Ar) بهره ببرید.

از حرف بزرگ برای Sun، Moon، Earth و سایر سیارات استفاده کنید.

ارجاعات نقشه می باید در کروشه قرار بگیرند.

مخفف ها

استفاده از مخفف ها می تواند فهم متن را برای افراد غیر متخصص (دانشجوی دوره کارشناسی یا فردی که تازه به این حوزه تخصصی وارد شده) مشکل کند. بنابراین برای پدیده های محلی از مخفف ها استفاده نکنید مگر اینکه نام آن بیشتر از 30 کاراکتر باشد.

مخفف های استفاده شده برای روش ها، ابزارها و موارد مشابه می باید در اولین استفاده بصورت کامل توضیح داده شوند. مخفف های پرکاربرد شامل این دستورالعمل نمی شوند. همیشه برای کاربرد مخفف ها این سوال را از خود بپرسید: آیا دانشجویان کارشناسی متوجه این مخفف می شوند؟

جدول ها

جدول ها می باید در فایل های جداگانه ذخیره شوند و یا در انتهای فایل متن مقاله قرار داده شوند.

چنانچه مقاله خود را با استفاده از نرم افزار Excel برای ارسال آماده می کنید، هر جدول را در یک worksheet قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که مختصات جغرافیایی مکان ها ذکر شوند.

چنانچه جدول ها بزرگ هستند، تنها خلاصه آنها را در مقاله اصلی قرار دهید و سپس شکل کامل آنها را در پیوست ها بیاورید. لطفا این اطلاعات را بصورت فایل های csv ذخیره کنید.

ضلع های عمودی جدول ها نباید قابل مشاهده باشند و بصورت معمول تنها سه ضلع افقی جدول می باید مشهود باشد (ضلع های بالایی و پایینی جدول و ضلعی که زیر عنوان ها یا زیر عنوان ها قرار می گیرد)

پانویس های درون جدول ها می باید با علائم ( (symbols زیر که به ترتیب ترجیح آورده شده اند مشخص شوند * † ‡ § ¶.

در مواردی که بیشتر از پنج پانویس وجود داشته باشد می توانید از اعداد بالانویس (superscript) استفاده کنید.

عنوان جدول ها را به شکل زیر بنویسید:

عنوان مختصر جدول بصورت ایتالیک (Italics) Table1.

حرف بزرگ تنها برای اولین کلمه و اسامی خاص استفاده شود. در انتهای عنوان نقطه نگذارید.

توضیح محتوای جدول ها می باید خلاصه باشد و در زیر جدول قید گردد. عنوان جدول ها نباید کپی توضیحات مربوطه موجود در متن مقاله باشد.

داده های تجزیه ای در جدول ها

چنانچه لیست های نمونه گیری را بصورت جدول درآورده اید، به هر جدول یک عنوان سنگ شناسی بدهید و مکان نمونه گیری را ذکر کنید (مختصات جغرافیایی یا طول و عرض جغرافیایی)

چنانچه نتایج آنالیزهای شیمیایی را بصورت جدول درآورده اید، اکسیدها را به ترتیب استاندارد ذکر نمایید:

SiO2، TiO2، Al2O3 ، Fe2O3، FeO، MnO، MgO، CaO، Na2O، k2O، P2O، CO2، H2O+، H2O-.

چنانچه مقدار کلی Fe ذکر می شود از Fe2O3T یا FeOT استفاده کنید.

از bd برای عنصری که مقدار آن پایین تر از حد شناسایی بوده است استفاده کنید و اگر ماده ای آنالیز نشده از na برای آن استفاده نمایید. این موارد باید در پانویس توضیح داده شوند.

آنالیز شیمیایی سنگ ها و کانی ها نباید تا 100% محاسبه گردد. اعداد بهدست آمده حقیقی از آنالیز باید ذکر شوند (به بخش گرد کردن خطا مراجعه شود). اطمینان حاصل کنید که تعداد ارقام اعشار متناسب با میزان دقت گزارش باشند.

آنالیزهای معرف به میانگین ها ترجیح داده می شوند. میانگین ها می باید به همراه انحراف معیار باشند.

راهنمای گزارش اطلاعات ژئوکرونومتری را می توانید از این بخش بارگزاری نمایید:

https://www.geolsoc.org.uk/~/media/shared/documents/Publications/Geochronology_2015.pdf?la=en

چنانچه قصد انتشار کامل اطلاعات تجزیه ای را در متن مقاله ندارید، می باید آن را در بخش پیوست ها قرار دهید.

زیرنویس تصاویر

این اطلاعات می باید بصورت جدا از تصاویر در انتهای مقاله آورده شوند. تصاویر می باید با عبارت Fig 1. شروع شوند.

زیرنویس بخش های تشکیل دهنده تصاویر می باید بصورت (a) ، (b) و غیره قید گردد (توجه کنید که پرانتزها بصورت پررنگ نوشته نمی شوند).

توضیحات تصاویر باید به گونه ای گویا باشند که نیاز به مراجعه به متن مقاله نباشد.

توضیحات مخفف ها در زیرنویس عکس ها باید بدین صورت باشد: fa، توضیحات مخفف اول; sa، توضیحات مخفف دوم.

از علامت مساوی استفاده نکنید.

از عبارت "برای جزئیات بیشتر به متن مراجعه کنید" (see text for details) و عبارات مشابه استفاده نکنید.

منبع تصاویر گرفته شده از منابع دیگر باید ذکر شود. جزئیات مربوط به مجوز های تصاویر و دستورالعمل های مربوطه را می توانید در بخش "نقل قول ها" بخوانید.

منابع

از ارجاعات طولانی به پدیده های کاملا شناخته شده خودداری کنید.

می توانید به پایان نامه های دکتری و کارشناسی ارشد ارجاع دهید.

منابع منتشر نشده مثل خلاصه مقالاتی که تنها در کتابچه مقالات کنفرانس منتشر شده اند قابل ارجاع نیستند. چراکه، خوانندگان باید بتوانند به مطالب ارجاع داده شده دسترسی داشته باشند.

مقالاتی که برای مجلات ارسال شده اند ولی هنوز پذیرش نگرفته اند قابل ارجاع نیستند و نمی توان از آنها در بخش پیشینه تحقیق استفاده کرد. همچنین مقالات در حال آماده سازی (papers in preparation) قابل پذیرش نیستند. این مطلب در خصوص مجلات peer-review صدق می کند که در آنها مقالات پس از بررسی اولیه بصورت آنلاین منتشر می شوند. به عنوان مثال بخش Discussion مجلات EGU. از چنین مقالاتی تنها زمانی می توانید در بخش پیشینه تحقیق استفاده کنید که در نسخه اصلی مجله پذیرش شده باشند.

فهرست منابع

ویرایشگران ما منابع را به فرمت مورد نظر مجله بازنویسی می کنند. بنابراین نگران فرمت استفاده شده در مقاله خود نباشید. اطمینان حاصل کنید که منابع کامل و دقیق هستند. دقت داشته باشید که تنها نگارش فهرست منابع و ارجاعات طبق دستورالعمل داده شده در قسمت " راهنمای نویسندگان" این مجله باشد ( به بخش ابتدایی مقاله مراجعه نمایید) .ذکر منابع ناقص و منابع ذکر نشده در متن مقاله منجربه تاخیر در روند پذیرش مقالات خواهد شد.

اطمینان حاصل کنید که اطلاعات زیر ذکر شده اند:

·        شهر ناشران گزارش ها، کتاب ها و مجموعه مقالات

·        تاریخ برگزاری کنفرانس و شهر برای مجموعه مقالات

·        نام ویراستاران و عنوان مجموعه ها برای مقالاتی که در کتاب های ویراستاری شده چاپ شده اند

·        صفحات مقالاتی که در کتاب های ویراستاری شده و مجموعه مقالات چاپ شده اند.

فهرست منابع تنها شامل مواردی است که در متن مقاله ذکر شده اند.

فهرست منابع باید به ترتیب حروف الفبا مرتب شوند و مقالاتی که دارای یک یا دو نویسنده هستند باید پیش از مقالاتی که دارای چند نویسنده هستند، استفاده شوند. همچنین فهرست منابع می باید به ترتیب زمان انتشار اثار مرتب شود. اسامی تمامی نویسندگان و ویراستاران را ذکر کنید مگر اینکه این تعداد بیش از هشت نفر باشد. عنوان ها را بصورت کامل ذکر کنید. در صورت امکان DOI و شماره صفحات را ذکر کنید.

فرمت های انجمن زمین شناسی لندن در نرم افزارهای EndNote، Mendeley، Papers، RefWorks و Zotero در دسترس هستند. دقت داشته باشید که در صورت استفاده از Lyell Collection برای ارجاع به یک کتاب، آن ارجاع شامل همه اطلاعات مورد نیاز نخواهد بود.

در صورت عدم استفاده از نرم افزارهای ذکر شده اشکالاتی در فهرست منابع ایجاد خواهد شد. در قسمت زیر نمونه هایی از این اشکالات را ملاحظه می کنید:

در برخی از نمونه ها حروف بزرگ انگلیسی در اندازه کوچک نوشته شده است. لازم به ذکر است که نویسندگان نباید از این فرمت در مقاله خود استفاده کنند.

Brabb, E.E., Pampeyan, E.H. & Bonilla, M.G. 1972. Landslide Susceptibility in San Mateo County, California. United States Geological Survey Miscellaneous Field Studies Map MF-310.

 

Cassar, J. & Vella, A.J. 2003. Methodology to identify badly weathering limestone using geochemistry: Case study on the Lower Globigerina Limestone of the Maltese Islands. Quarterly Journal of Engineering Geology and Hydrogeology, 36, 85–96, https://doi.org/10.1144/1470-923602-007

 

Gibson, S.A. 1988. The geochemistry, mineralogy and petrology of the Trotternish Sill Complex, northern Skye, Scotland. PhD thesis, Kingston Polytechnic.

 

Corfu, F., Gasser, D. & Chew, D.M. (eds) 2014. New Perspectives on the Caledonides of Scandinavia and Related Areas. Geological Society, London, Special Publications, 390.

 

Hambrey, M.J., Christoffersen, P. et al. 2007. Neoproterozoic glaciated basins: A critical review of the Snowball Earth hypothesis by comparison with Phanerozoic glaciations. In: Hambrey, M.J., Christoffersen, P., Glasser, N.F. & Hubbard, B. (eds) Glacial Sedimentary Processes and Products. Blackwell, Oxford, 343–399.

 

Lundmark, A.M., Saether, T. & Sørlie, R. 2014. Ordovician to Silurian magmatism on the Utsira High, North Sea: implications for correlations between the onshore and offshore Caledonides. In: Corfu, F., Gasser, D. & Chew, D.M. (eds) New Perspectives on the Caledonides of Scandinavia and Related Areas. Geological Society, London, Special Publications, 390, 513–523. First published online December 17, 2013, https://doi.org/10.1144/SP390.21

 

MacDonald, A. & Gibson, G. 2006. The rise of sustainability: changing public concerns and governance approaches toward exploration. In: Doggett, M.D. & Parry, J.R. (eds) Wealth Creation in the Minerals Industry: Integrating Science, Business, and Education. Society of Economic Geologists Special Publications, 12, 127–1148.

 

Metal Economics Group 2013. Worldwide Exploration Trends 2013: A Special Report from SNL Metal Economics Group for the PDAC International Convention. SNL Metals Economics Group, Halifax, Nova Scotia, Canada.

World Nuclear Association 2010. Geology of Uranium Deposits. www.world-nuclear.org/info/Nuclear-Fuel-Cycle/Uranium-Resources/Geology-of-Uranium-Deposits/

برای اطلاعات بیشتر در خصوص فرمت منابع در مقالات Online First به نشانی زیر بروید: https://www.geolsoc.org.uk/onlinefirst

 

ارجاع به اطلاعات در دسترس عموم

در صورت ارجاع به اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده ( (data archivesمی باید اطلاعات زیر را در فهرست منابع ذکر کنید:

·        پایگاه داده

·        کد دسترسی

·        DOI

·        در صورت امکان نام نویسنده، سال، عنوان، نوع منبع و نسخه مورد استفاده

به عنوان مثال:

Institute for Social and Economic Research and National Centre for Social Research, University of Essex 2011. Understanding Society: Wave 1, 2009-2010 [computer file]. 2nd edn. UK Data Archive, Colchester, Essex, https://doi.org/10.5255/UKDA-SN-6614-2

 

Smith, J. & Brown, D. 2014. Late Cretaceous extension and Palaeogene rotation-related contraction in Central Anatolia recorded in the Ayhan-Büyükkışla basin. Figshare, https://doi.org/10.6084/m9.figshare.12345

 

Andreichev, V.L. & Larionov, A.N. 2000. Constituents of potential concern for human health risk assessment of petroleum fuel releases. File 1, Table S5, Geological Society, London, www.geolsoc.org.uk/SUP18789

 

ارجاع دهی در متن

نام خانوادگی نویسنده (بدون ذکر حرف اول نام جزء در مواردی که دو یا تعداد بیشتری از ارجاعات دارای نویسنده همنام هستند و مقالات آنها در یکسال نوشته شده است) و سال انتشار را ذکر نمایید (به عنوان مثال Smith 1991).

از عباراتی همانند op.، cit. و غیره استفاده نکنید.

برای دو نویسنده از فرمت Smith & Jones (1991) استفاده کنید و برای بیشتر از سه نویسنده از فرمت Smith et al. (1991) استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که بین اسم و تاریخ کاما استفاده نمی شود. ارجاعات باید به ترتیب زمانی فهرست شوند و بوسیله نقطه- ویرگول از هم جدا شوند. چنانچه بیش از یک ارجاع از یک نویسنده وجود دارد تاریخ ها را بوسیله کاما از هم جدا کنید (Smith, 1998, 1991; Jones and Smith 1989, Smith 1990, 1992 a, b).

برای ارجاع دادن به یک صفحه یا شکلی خاص از این فرمت استفاده کنید: (Smith 1990, p. 30, fir. 2).

برای ارجاع به مکاتبات شخصی یا مشاهدات شخصی (به صورت گفتاری یا نوشتاری) از عبارت pers. comm یا pers. obs استفاده کنید و در هنگام لزوم سال را نیز ذکر نمایید.

استفاده از حرف اول اسم اختیاری است (J.S. Smith (pers. comm. 2009)).

 

مکاتبات شخصی ( personal communications)

بصورت کلی ارجاعات به مکاتبات شخصی مورد پذیرش این مجله نیست. در صورت لزوم، اطلاعات بدست آمده از طرف سوم (هر گونه اطلاعات بدست آمده از طریق گفتگو، نامه نگاری یا بحث که به عنوان مکاتبات شخصی در مقاله ارجاع داده می شود) باید با اجازه کتبی از وی گزارش شود. این اجازه نامه کتبی را باید به همراه مقاله در هنگام ارسال ارائه دهید.

تشکرو قدردانی

تقدیر و تشکر می باید خلاصه باشد و تنها به افراد یا سازمان هایی محدود شود که نقش علمی یا مالی مهم در پیشبرد تحقیق داشته اند. از عناوین استفاده نکنید. تشکر از همکاران بابت بحث و مشورت را در این بخش قرار ندهید.

حامیان مالی

از سال 2017 به بعد بخشی جداگانه به اطلاعات مربوط به حامیان مالی اختصاص داده شده است. تمامی منابع تامین مالی می باید ذکر شوند. لازم است که نام سازمان های تامین کننده بر مبنای فهرست موجود در آدرس http://search.crossref.org/funding به همراه میزان کمک مالی ذکر شوند.

خط فاصله

از خط فاصله در صفت های مرکب که پیش از اسم آمده است، استفاده کنید (مثال: island-arc volcanic rocks).

هنگامی که نیمه اول صفت مرکب یک قید است ، نیازی به استفاده از خط فاصله نیست (مثال: strongly sheared gneiss). در صورت استفاده از اسم مرکب خاص از خط فاصله استفاده نکنید (مثال: Upper Cretaceous sediments).

خط فاصله می باید برای نشان دادن فواصل زمانی و در کلمات ترکیبی ، به هنگامی که اولین بخش ترکیب، توصیف کننده بخش دوم ترکیب نیست استفاده شود: (Carboniferous-Triassic،Garnet-mic shist، Morvan-Cabrach area، gas-liquid chromatography، time-depth curve).

خط فاصله نباید به جای حرف to در From 30 to 40 و And در between 30 and 40 را بگیرد.

ترکیباتی مانند Permo-Triassic، Afro-Arabian وغیره ، خط فاصله می گیرند. ­­­­­­

 

عقربه های قطب نما

جهات اصلی شمال، جنوب، غرب و شرق همواره باید کامل نوشته شوند. جهات بین جهات اصلی همواره باید بصورت مخفف نوشته شوند حتی هنگامی که با اسامی خاص می آیند (SE، NW، SE Asia). به هنگام نوشتن جهات به شکل کامل از الگوی زیر تبعیت کنید. دقت داشته باشید که از خط فاصله، طبق نمونه زیر استفاده نمایید:

southeasterly

south-northwestwards

 

فهرست ها

فهرست ها بیشتر از متن معمولی جا می گیرد. بنابراین، هنگام استفاده از آنها محتاط باشید. ازفهرست ها هنگامی استفاده کنید که استدلال را به نحو مطلوبی بهبود می بخشند و در هنگام استفاده این موارد را رعایت کنید:

1-    باید با دو نقطه شروع شوند;

2-  هر آیتم در فهرست باید تنها یک عبارت باشد;

3-                        آیتم ها می باید شماره گذاری شوند و یا با حروف الفبا مرتب شوند;

4- عدد یا حرف الفبا باید در پرانتز باشد;

5-عبارت ها باید به نقطه ویرگول ختم شوند;

6-  فقط در انتهای لیست از نقطه استفاده کنید.

باید مشخص باشد که متن ارائه شده بعد از فهرست، شروع یک پاراگراف جدید است یا خیر. در مواقعی که آیتم های یک فهرست از بیش از یک جمله تشکیل شده اند نباید با نقطه ویرگول شروع شوند. بهتر است که در این مواقع از پاراگراف های شماره گذاری شده استفاده کنید.

 

نقل قول ها

نقل قول ها می باید در علامت نقل قول قرار بگیرند. نقل قول های طولانی (بیش از 30 کلمه) نباید استفاده شوند ولی در صورت لزوم می باید در پاراگراف جداگانه آورده شوند و ازسمت چپ نیز تو رفتگی (indentation) داشته باشند. نقل قول ها می باید املاء، نقطه گذاری و سایر خصوصیات متن اصلی را دارا باشند.

شماره صفحه ای که نقل قول از آن گرفته شده است را ذکر نمایید.

نقل قول های بیش از 100 کلمه نیازمند کسب اجازه از صاحب حق امتیاز است. برای این منظور می باید اجازه استفاده از مطلب را در این جلد و جلدهای بعدی انجمن زمین شناسی لندن و سایر آثار تابع آن در تمامی اشکال، زبان ها و زمان ها و برای توزیع در سرتاسر جهان کسب نمایید. در صورتی که امکان کسب مجوز بدین صورت را ندارید باید اجازه دائمی چاپ و نشر آنلاین مطلب را کسب کنید. انجمن مجوزهای موقت را نمی پذیرد.

 

فرمول ها، سمبل ها و اعداد

فرمول های ریاضی و شیمی باید به ترتیب شماره گذاری شوند و هر شماره می باید در پرانتز قرار بگیرد. فرمول ها معمولا بصورت وسط چین هستند.

ازاین علامت ˟ برای علامت ضرب استفاده کنید . استفاده از این علامت * پذیرفته نیست.

علامت های بزرگتر از < و کوچکتر از > باید به همراه مقیاس اندازه گیری استفاده شوند (>250 Ma)

از ͌ برای نشان دادن تقریبا استفاده کنید. دقت داشته باشید که این حالت در معادلات استفاده می شود. (این علامت به معنای "بصورت متناوب مساوی است" را دارد)

از علامت های ریاضی بعنوان مخفف در متن استفاده نکنید. Wt% قابل قبول است.

مقادیر خاص باید بصورت عددی نوشته شوند. اعداد یک تا ده باید بصورت نوشتاری در متن بیایند مگر اینکه بخشی از مقداری خاص باشند (3Km اما three samples). اعداد بزرگتر از ده باید بصورت عددی در متن آورده شوند. برای اعداد بزرگتر از 9999 از کاما استفاده نکنید ولی اعداد را بصورت گروه های سه تایی از هم جدا کنید (مثال: 1760 و 000 10). برای اعداد بالای 9999 توان ها ترجیح دارند (مثال 51/2 ˟ 104).

بازه ها را بصورت خلاصه ننویسید (مثال: 7000-6000 و نه 7000-6)

معمولا اعداد برای شروع جملات استفاده نمی شود.

در نوشتار بنویسید "حدود ده" ولی در مقیاس ها بنویسید “c. 1000”.

برای اعداد اعشار از نقطه استفاده کنید. از کاما استفاده نشود.

 

واحدهای اندازه گیری

انجمن از سیستم بین المللی اندازه گیری استفاده می کند. این سیستم دارای انعطاف است و مخفف ها و واحدهای پذیرفته شده بین المللی در بیشتر موارد قابل پذیرش هستند. این انجمن برخی از استثناها را می پذیرد (به عنوان مثال cm را می توان در متون توصیفی استفاده کرد اما در نمودارها و مقیاس ها از m و mm استفاده شود).

پاسکال (Pa) واحد توصیه شده برای اندازه گیری فشار است ولی bar و kbar هم قابل پذیرش هستند (1kbar= 0.1 GPa).

واحدهای غیرمعمول را در اولین کاربرد توضیح دهید (مثال: 24Tg = 24 ˟ 109 kg).

واحدها را تنها هنگامی خلاصه کنید که پس از عدد می آیند (10mm ولی hundreds of meters). به مخفف ها s جمع اضافه نکنید.

از ̊C استفاده کنید (540̊C) و K را بصورت ̊ K ننویسید.

کلمات radius، diameter، day و month را بصورت مخفف ننویسید.

برای درج نتیجه دو واحد اندازه گیری آنها را به شکل زیر بنویسید. به هنگام تایپ کردن این موارد به فاصله گزاری بین حروف دقت کنید: Pa s

 

تاریخ ها و تناوب ها

روش های مختلفی برای نمایش تاریخ ها و تناوب ها وجود دارد. این انجمن روش IUPAC-IUGS و روش کمیته چینه شناسی Stratigraphy Commission را در این خصوص می پذیرد. نویسندگان می توانند از هر کدام از این روش ها استفاده کنند ولی تقاضا می شود که تنها از یک روش در مقاله خود استفاده نمایید.

کمیته چینه شناسی توصیه می کند که از Ga، Ma و ka برای تاریخ ها استفاده شود و myr و kyr به ترتیب برای تناوب های یک میلیون سال و هزار سال بکار برده شود. از طرف دیگر IUPAX-IUGS Ma و ka را به ترتیب برای یک میلیون سال و هزار سال در نظر می گیرد و اعلام می کند که در صورت نیاز از عبارات ago و before present استفاده گردد. در این روش مخفف های دیگر برای بیان سال، قابل پذیرش نیستند.

تاریخ نگاری کالیبره نشده کربن 14 را به شکل xx14C ka BP بنویسید و تاریخ نگاری های کالیبره شده را به شکل xx calk a BP ذکر کنید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص تاریخ ها و تناوب ها به این منابع مراجعه نمایید:

Aubry, M.-P., Van Couvering, J.A., Christie-Blick, N., Landing, E., Pratt, B.R., Owen, D.E. & Ferrusquía-Villafranca, I. 2009. Terminology of geological time: Establishment of a community standard. Stratigraphy, 6, 100–105. http://www.ldeo.columbia.edu/~ncb/Selected_Articles_all_files/25_Stratigraphy.6.100.pdf

 

همانگونه که مشاهده می کنید نمونه بالا به طور دقیق با توصیه های کمیسیون چینه شناسی GSL مطابقت ندارد.

 

Holden, N.E., Bonardi, M.L., De Biève, P., Renne, P.R. & Villa, I.M. 2011. IUPAC-IUGS common definition of and convention on the use of the year as a derived unit of time (IUPAC Recommendations 2011). Pure and Applied Chemistry, 83, 1159–1162, http://doi.org/10.1351/PAC-REC-09-01-22

 

 

چینه شناسی

نویسندگان می باید به کتاب راهنمای

A Guide to Stratigraphical Procedure (Geological Society Professional Handbook(

مراجعه نمایند و توجه مخصوص به این بخش داشته باشند. علاوه براین، نویسندگان باید به ICS Straigraphic Chart مراجعه کنند. سیاست انجمن از سال 2017 به بعد استفاده از املاء بین المللی برای اصطلاحات چینه شناسی است و به همین علت Palaeozoic بصورت Paleozoic نوشته خواهد شد. کماکان املاء انگلیسی برای سایر کلمات استفاده خواهد شد.

 

واحد های Lithostratigraphical

حرف اول نام فسیل هایی که بخشی از یک واحد Lithostratigraphical هستند بزرگ نوشته می شوند و بصورت ایتالیک (italics) در نمی آیند (مثال: Plenus Maris، Boueti Bed).

 

Biostratigraphy

نسبت به شیوه نامگذاری biozones و تمایز آنها از chronozones توجه ویژه داشته باشید. اسامی فسیل هایی که در واحدهای Biostratigraphical هستند را بصورت ایتالیک (italics) بنویسید (مثال: Alsatites liasicus Biozone، liasicus Biozone).

Chronostratigraphy

تنها تقسیماتی که دارای مرزهای چینه شناسی پذیرفته شده بین المللی هستند بصورت رسمی در این دسته قرار می گیرند. واحدهایی که بصورت رسمی تحت این عنوان قرار گرفته اند، بصورت دوره ای بوسیله زیرکمیسیون بین المللی چینه شناسی فهرست شده اند. حرف اول اسامی فسیل های chrozones بصورت بزرگ نوشته می شود اما به شکل ایتالیک (italics)تایپ نمی شود (مثال: Herveyi Chronozone).

 

اسامی رسمی و غیر رسمی و بزرگ نوشتن حرف اول

حروف اول دوره های زمانی (Early، Mid-، Late) تنها زمانی بزرگ نوشته می شوند که به یک دوره زمانی تعریف شده و رسمی ارجاع می دهند. در حالت های دیگر حروف اول دوره های زمانی کوچک نوشته می شود.

عبارت هایی که موقعیت نسبی را در یک واحد Chronostratigraphical نشان می دهند (lower، middle، upper) می توانند رسمی یا غیررسمی باشند.

در استفاده های رسمی، حرف اول را بزرگ بنویسید. استفاده از عبارات موقعیت نسبی در واحدهای Lithostratigraphical معمولا غیر رسمی است.

مخفف های قابل پذیرش عبارتند از Gp برای Group، Fm برای Formation، Mbr برای Member، Sst برای Sandstone، Slst برای Siltstone، Mdst برای Mudstone، Sh برای Shale، Congl برای Conglomerate، Lst برای Limestone. توجه داشته باشید که این مخفف ها در اولین کاربرد باید بصورت کامل نوشته شوند. تا حد امکان از به کاربردن این مخفف ها در متن مقاله خودداری کنید. اما استفاده از آنها در جدول ها و نمودارها بلامانع است.

از کاربرد عباراتی همچون end Carboniferous و top Cretaceous اجتناب کنید و بجای آنها از latest carboniferous و uppermost Cretaceous استفاده نمایید.

اطلاعات بیشتر در خصوص اصطلاحات چینه شناسی و کاربرد آنها را می توانید در وب سایت ICS بیابید.

 

فسیل شناسی

نامگذاری فسیل ها باید بر اساس آخرین ویرایش کتاب های زیر انجام شود:

International Codes of Botanical Nomenculture

International Codes for Zoological Nomenculture

 

لازم است برای تمامی گونه هایی که در متن آورده شده اند، به آنها ارجاع داده شود.

گونه هایی که تصویر آنها نمایش داده می شود باید دارای کد کاتالوگ موزه ذکرباشند. همچنین موقعیت زمین شناسی و محل زندگی آنها نیز باید ذکر شود. مرجع مورد نظر به همراه تاریخ باید در قسمت فهرست منابع قید گردد.

برای جلوگیری از ایجاد فهرست های طولانی از ذکر تاریخ در متن صرف نظر کنید.

فهرست مترادف ها را به سبک Palaeontology بنویسید (مثال: 1996,39,1068).

در نامگذاری آزاد به شیوه Matthews (1973, Palaeontology, 16, 713-719) و Bengston (1988, Palaeontology, 31, 223-227) عمل کنید.

بخاطر داشته باشید که تصاویر سایه- روشن شکل (Figure) محسوب می شوند و نه Plate.

عکس فسیل ها را از سمت چپ-بالا روشن کنید.

تمامی عکس ها باید دارای مقیاس باشند.

 

کانی شناسی

نامگذاری کانی ها باید براساس توصیه های کمیسیون بین المللی نامگذاری و طبقه بندی کانی های جدید انجمن بین المللی کانی شناسی (International Mineralogical Association Commission on New Minerals Nomenclature and Classification) انجام شود. به عنوان مثال:

hematite، baryte، analcime، feldspar

 

جهت وصول اطمینان از اعتبار نام های sphene ، titanite ، acmite ، aegirine، titanaugite، barkevikite ، basaltic ، hornblende ، chalcolite ، idocrase ، hypersthene به به وب سایت IMA-CNMNC مراجعه کنید.

استانداردسازی اسامی کانی ها بصورت کامل پذیرفته شده است؛ اما، در مورد استانداردسازی مخفف نام کانی ها توافق نظر کمتری وجود دارد. برای مخفف نام کانی های سنگ ساز به منابع زیر مراجعه کنید:

Whitney, D. L. &. Evans, B. W. 2010

American Mineralogist, 95, 185–18

 

نامگذاری سنگ های آذرین

نامگذاری سنگ های آذرین را مطابق توصیه های منابع زیر انجام دهید:

Le Maitre et al. (eds) 2002. Igneous Rocks: A Classification and Glossary of Terms. 2nd edn. Cambridge University Press.